no-banner
|

Pošta
kuto . 18.01.2002 06:43:21 . . info
předchozí vlákno-filtr vlákno-strom
Re: Jednoduchá nabíječka
Edřich: Já jsem si nedávno postavil nabíječku AC510 od BELa, která vyšla v Amatérském rádiu asi v roce 97 jako kompletní návod. Jen jsem nestavěl napájecí část ze sítě a dal jsem tam měnič podobný tomu, který v tomto fóru navrhnul Pospa, ale je zapojen klasicky ne jako regulátor proudu. Všechny součástky jsou korunové položky. Já jsem s tím velmi spokojen.

Pošta
Žut . 18.01.2002 01:06:33 . info
Pro nejjednodužší zapojení zdroje proudu na str. 17 obr. č. 00906327 se pro libovolný regulovaný proud vypočte odpor R=1.25/I takže pro uváděných 50mA vychází R=25 Ohm. Nejbližší hodnota v normalizované řadě je ve schématu uvedených 24 Ohm. Pro proud 95mA je R~12 Ohm, pro 150mA pak R~8.2 Ohm. Také by šlo dát dva odpory s hodnotami 8.2 a 4.7 Ohm do série (proud 95mA) a pro 150mA odpor 4.7 Ohm zkratovat spínačem.

Pošta
Coro . 17.01.2002 18:47:58 . . www . info
vito: Začala sa totiž riešiť otázka na prúd 4A, to už nie je 15 hodin. Edřich uvažoval nad elektropohonom.
Priznám sa že už články (aspoň teraz kým je zima sú stále studené) nabíjam rovno v modeli, kým sa nabijú 15 minut pokecám a idem zase hore.. a pretože v modeli mám málo miesta ma to veeelmi teší.

Pošta
vito . 17.01.2002 18:30:20 . . www . info
FC-16 začne opravdu pípat při 8,5V, a pak ještě několik minut jede, než se vypne. U mne to bylo 15min (KR-1800SCE). Myslím, že za tuto dobu se dá opravdu bezpečně přistát.

Stále nechápu, co tu řešíte. Jednoduchá nabíječka na 0,1C je bezproblémová, zvládne to i naprostý amatér, co umí pájet. Při nabíjení se nic nemůže zničit, tyto hodnoty jsou stejně doporučovány výrobci akumulátorů.
Originální nabíječka stojí 500kč. Doma udělaná může stát zlomek této ceny, pokud jsou šuplíkové zásoby a trochu šikovné ruce.

Edřich: Inteligentní nabíječku za x tisíc opravdu na nabíjení RX/TX článků vůbec netřeba, a podle mne jsou to vyhozené peníze, protože se tím nic nezíská. Snad kromě rychlosti nabití, ale kdo OPRAVDU potřebuje nabít accu za méně než 15 hodin?

Pošta
Coro . 17.01.2002 17:20:19 . . www . info
Rozdiel v cene u ISL znamená pre mňa osobne rozdiel v komforte, AQC 03 nemá ŽIADNE ochrany pri prepólovaní, display do nej ma stál presne rozdiel v cene oproti AQC04. Tú ochranu by možno bolo zaujímavé dorobiť, predsa len.
Inteligentné riadenie prúdu asi na kolene nepostavíš, to je dôvod kúpiť nabíjač ktorý to vie. Rozdiel algoritmu ISL a AQC určite je, faktom ale je rovnaký čas nabíjania a rovnaká kvalita nabitia.
S nabíjaním konštantným prúdom sa to nedá porovnať, aj keď chladič som pri riadení prúdu fetmi (a stačí BUZ 11) vynechal.
Postaviť "kostku" o ktorej má byť toto fórum ja nezvládnem, škoda.
Vybíjať? Vybiješ predsa motorom, ak si presvedčený že to je potrebné.

Pošta
Edřich . 17.01.2002 17:08:45 . . www . info
Máš asi pravdu, zatím jsem postavil nabíječku s regulací 0 - 500mA s vybíječkou a při těch 0,5A už slušně topí. Nabíječky AQC mě docela zaujaly, zejména AQC03. Jediná vada na kráse je, že nemá vybíjení, ale to se dá celkem jednoduše postavit. Asi budu na letiště nosit místo jedné krabičky dvě .
Zatím lítám hlavně s větroněma a chtěl bych zkusit elektry a tak zatím zjišťuju možnosti. Příliš inteligentní nabíječky za x tisíc co všechno rozeznají samy mne zatím příliš neoslovily.

Pošta
Coro . 17.01.2002 16:34:38 . . www . info
Jyrry, Edřich:
AQC 04 stojí menej ako 3000,-kc, a umí.
AQC 03 stojí pod 2000,- , umí, ale len 6,7 a 8 článkov.
Ultramat 5 stojí 1450,- a neumí, ale je spolahlivý.
Nabíjač doma robený ťa bude stáť cca 500, ale musíš odskúšať nejaké zapojenia, trafíš urobiť chybu a 1000,-kc za pack je tam.
Elektronik aspoň poloprofík nech si postaví. Ja som amatér a staval som tiež. Ale keď sa pýta akú výkonovú súčiastku použiť, nebude to lahké, a ja som presvedčený, že ani lacnejšie ani kvalitnejšie.
U240x majú teplotnú ochranu, mne ušetrila hodne, ale ostatné nemajú.
Pri malých prúdoch, na udržovanie alebo formovanie, pri vybíjaní... tam experimentujem dodnes, ale pri nabíjaní 4A...
Chcel som upozorniť na to že je to riziko a neoplatí sa, pardon že tak stručne.

Pošta
logout . 17.01.2002 16:24:10 . . info
FC-16 pipa naozaj pri 8,5V - mam ju

Pošta
Tomashr . 17.01.2002 16:21:21 . . www . info
Je teda holy fakt, ze v tomhle bode je sladoucky Multiplex 3030 (a nektera dalsi radia vyssi tridy), kde se da moment pipani nastavit. Takze proste mam-li v nem tvrde clanky, necham ho pipat pri 1,15V na clanek, u mekcich ale treba az u 1,0V...

Ad FC16 - jelikoz kolbisovi s tabulkou trochu pomaham, na tohle se podivam, skoro se mi zda, ze moje FC16 pipa jiz pri vyssi hodnote. Jelikoz ji doma jeste mam, tak to overim a kdyztak poslu Kolbisovi opravu (nastavit to u FC16 bohuzel nejde zcela urcite).

Pošta
Coro . 17.01.2002 16:15:45 . . www . info
Tomashr: pardon, máš pravdu. Nenapadlo ma kontrolovať to merákom. Inak MC-10 pípa až od 9,0V, čo už je hodne málo, a ja som to zase nenechal zapnute pod 8V. Mám blbý zvyk preháňať. Zmena nastavenia voltmetru TX asi nebude jednoducha... ale vážne je to des, niečo s tým treba urobiť. Kolbiš má v tabulke u FC-16 uvedený alarm pri 8,5V, to je tiež málo.

Pošta
jyrry . 17.01.2002 16:01:58 . . www . info
Coro | 17.01.2002 15:15:20
... a proč by to nemohlo fungovat? Hlídat to třeba ICSem nebo MC33..., ale problém bude ve ztrátách - dodnes kolegovi funguje nabíjedlo s U2407B lineárně do 4A, ale při těch větších proudech je to topidlo. Dneska bych to řešil měničem, i když bezpodmínečně nutné to není...

Pošta
Tomashr . 17.01.2002 16:01:23 . . www . info
Na datasheetech je pomerne jasne videt, ze u zadnych baterek vhodnych do vysilace, tedy treba Sanyo KR1300 ci KR1500 (ty me Panasonicy jsou stejne kategorie) pri 250mA napeti nespadne rozhodne do nuly prudce z 1,2V. Treba u KR1500 by podle grafu Sanya mel pad z 1,2V na 1V trvat skoro hodinu, u mnou zminenych 15 minut letu mas tedy jeste celkem rezervu. Tvrde clanky jako 1700SCR do vysilace rozhodne nedoporucuji, daval jsem je jako extremni priklad. Nicmene ani u nic nebude zaverecny pokles trvat par desitek sekund, nybrz hezkych par minut (opet viz graf). Takze se nemylim ani nahodou, asi by ses mel nad svymi infomacemi zamyslet spis ty...
Jinak ale pokud je zminena sada v MC10 skutecne dobra, vnucuje se mi zajimava otazka. Neni mozne, ze MC10 tveho pritele ma rozjety voltmetr a neukazuje 9,6V v momentu, kdy je skutecne napeti treba jiz jen 9,3 nebo jeste mene?? U levnych digitalnich voltmetru jsem se totiz s takto silenou odchylkou jiz nekolikrat setkal a kdovi, jak peclive jsou voltmetry kalibrovany v RC soupravach...

Pošta
Coro . 17.01.2002 15:26:50 . . www . info
Robocop- LM117 som nemal, neviem. Najjednoduchšie je zapojenie je "Precision Current Limiter", kde trimom nastavuješ prúd.

Pošta
Coro . 17.01.2002 15:20:16 . . www . info
Kapacita sady 1500mAH, otestovaná aj do prúdov 3A, samovybíjanie mizivé,... sada nová sformovaná... Mýliš sa, keď ti pri 250mA odbere poklesne napätie pod 9,6 skorej ako je sada vybitá, jedná sa u abs. sr. v Tvojom prípade. Videl si graf vybíjania na www sanyo?
Dúfam že som nikoho neurazil, pardon!

Pošta
Coro . 17.01.2002 15:15:20 . . www . info
1-5A znamená 10-50W na 8článku. Kým to odladíš, zničíš baterky v približnej hodnote 4ks nabíjačiek AQC04, a ani potom to nebude fungovať.

Pošta
Tomashr . 17.01.2002 15:14:55 . . www . info
Coro, pokud mu clanky zdechnou za 30 sekund po poklesu pod 9,6V u osmiclanku, tak to nejsou nove clanky, ale ABSOLUTNI SRACKA a podle je nejaky clanek pekne nacaty. Mam treba v FC16 obycejne 8x Panasonic 1300mAh a po poklesu nekam k 9,5V, kde zacne vysilac pipat muzu spolehlive letat jeste pres 15minut. Ani u tvrdych SCR1700 neni pad na konci nijak dramaticky i kdyz preci jen o neco rychlejsi.

Pošta
Edřich . 17.01.2002 15:12:29 . . www . info
Já se také s dovolením připojím. LM 317 se dá použít do 1,5A na výstupu.
Chtěl bych postavit nabíječku s regulací proudu v rozmezí asi 1-5A pro nabíjení 4 - 7 článku při napájení z autobaterie , případně zdroje 15V. Nevíte někdo o vhodném zapojení? Nemusí to mít ani odpojování po určitém čase, ani delta peak, to bych řešil externím modulem. Dík

Pošta
Coro . 17.01.2002 15:00:19 . . www . info
jyrry:Máš pravdu.
Pardon, jednočip som nemyslel procesor, ale obvod vyrobený na nabíjanie. Napr najjednoduchší U2400, ktorému nastavíš čas a stabilizuje prúd, obvody TEA, ICS a pod., ktorých zložitosť aj cena sa blíži tej LM317. Alebo aspoň časový spínač na tých 16 hodín, prípadne termočidlo ktoré ukončí nabíjanie pri 40st. C,... C/10 znesie každá baterka, ale ak si spomenieš po týždni, nie je to celkom ideálne. Vnútri vysielača by to mohlo hriať aj pri 160mA.
Druhá vec je prísť domov o 21:00 v sobotu s vybitým vysielačom, zabudnúť dať nabíjať a v nedelu si hrýzť nechty.... v lete budú noci krátke...
Tretia vec je, že okrem napätia na displayi vysielača nebudeš o stave TX aku vedieť vôbec nič. Nové dobré články v MC-10 kolegovi zdochnú behom 30 sekúnd po poklese pod 9,6V, to je čas za ktorý sa s vetroňom dole nedostanem. Keď som to videl, ... studený pot na čele.
Chcelo by to pamäťový efekt alebo aspoň trochu rozídený TX pack.
Alebo 9V baterku cez diodu ako zálohu v krajnej núdzi.
Hodne som odbočil, ale keď sa tu tak dlho nič nedeje...

Pošta
jyrry . 17.01.2002 14:13:17 . . www . info
noooo... jednočipová nabíječka je jednoduchá pro toho, kdo umí s jednočipy dělat a běžně s nimi dělá. Jak by se pak mohla vyplatit tomu, kdo by musel sehnat někoho, kdo mu jednočip naprogramuje?
LM317 apod. si koupí a ty tři fousy s jedním odporem sletuje každý. Jednoduchost nabíječky bych posuzoval i podle toho, jak se pořídí, ne jen kolik má součástek. Původní dotaz byl 1/10C a 12 hodin a už se to zase komplikuje.... Při 1/10C není až tak nutné čas hlídat, prostě večer připojím, ráno odpojím a je to tam. Stejně nikdy nenabíjím úplně vybité baterky ve vysílači (nebo jen výjimečně) a jak určím potřebný čas pro doplnění náboje ? Myslím, že soudobé články nejsou na přebíjení (při 1/10C !!!) zas tak choulostivé, tak to nechám celou noc a je to.

Pošta
Coro . 17.01.2002 13:18:43 . . www . info
LM317 je schovaný v PDF o LM117 na www.national.com.
http://www.national.com/ds/LM/LM117.pdf
Ak chceš pošlem Ti na mail 670kB .PDF tento popis kde je aj odporučené zapojenie ako stab. prudu, ale asi si to radšej stiahni sám.
Naozaj by sa Ti neoplatilo použiť jednočipovú nabíjačku?!? Veď sa dá postaviť aj tak, aby nabíjala cez ochrannú diodu....

Pošta
George . 17.01.2002 11:07:35 . . www . info
Myslím že pro nabíjení vysílače je zdroj proudu ideální.Rozhodně je to lepší než se vrtat ve vysílači.

Pošta
vito . 17.01.2002 08:26:09 . . www . info
Robocop: Budu se snažit dát to jednoduché schéma na svůj web do konce týdne.

Pošta
Kolbiš . 17.01.2002 06:18:01 . . www . info
Velmi jednoduchá nabíječka se dá udělat s obvodem 7805 nebo ekvivalentem. Mezi výstup a zem obvodu se zapojí odpor kde R=5/Inab. Na vstup obvodu se připojí +zdroje a akumulátor/sada se pak zapojí mezi -zdroje a zem obvodu. Nevýhodou je poměrně velká ztráta na stabilizátoru (čím míň nabíjených článků, tím větší ztráta) a pro větší proudy (řádově od 250mA) je potřeba i poměrně výkonný odpor (Podp=5xInab), výhodou je, že nabíjecí proud je konstantní pro jeden článek, zkrat i třeba deset článků. Pokud se paralelně k tomu odporu připojí LED dioda s odporem asi 270ohmů, tak se rozsvítí, pokud nabíječka nabíjí (a nabíjecí proud bude semazřejmě větší o ten proud LED diodou - asi 10mA). Mám takovou nabíječku už dlouho. Má šest výstupů s rozsahy 45,45,45/150,45/150,150,500mA. Pro nabíjení 1/10C přijímačových aku a vysílače stylem večer zapnu a druhý den je nabito si myslím, že bohatě stačí. Napsat ale konkrétní návod asi nemá smysl. Každý bude mít jiné trafo, jiné požadavky na velikost proudu a podobně. Takže to chce chvilku sečítání a násobení.

A ještě "fligna", která se mi osvědčila. Mám tam jednu LED diodu spínanou tyristorem. Tyristor otvírám přivedením napětí na GATE pomocí tlačítka. Takže jakmile začnu nabíjet, stisknu tlačítko a LED se rozsvítí. Jestliže během nabíjecí doby dojde k výpadku elektřiny, LED zhasne a už se sama nerozsvítí. Takže pokud druhý den LED nesvítí, znamená to, že se určitě nenabíjelo celou dobu.

Pošta
hil . 16.01.2002 21:57:35 . . info
No jak myslíš. To je furt dokola...

Pošta
vito . 16.01.2002 21:46:04 . . www . info
Pokud bude nabíjet 0,1C tak nic nezničí. Naprosto spolehlivou nabíječkou je jednoduchý stabilizátor proudu se dvěma odpory, LED, diodou a tranzistorem. Cena 20kč plus zdroj. Nabíjím tak 20 let a první články mi odešly (70% původní kapacity) po 9 letech.
Jaké myslíš, že jsou originální nabíječky RX/TX od výrobce?

Pošta
hil . 16.01.2002 19:44:15 . . info
A ve výsledku tě to na zničených článcích bude stát víc, než když si koupíš nějakou profi udělanou, byť jednoduchou, nabíječku.

Pošta
Brvno . 14.01.2002 13:27:10 . . info
Re: Nabijecka s pevnym casem
Skus rychlonabijacku z http://www.emgola.cz/.
je to postavene z MC33340 prave na montaz do vysielacky.

Pošta
monti . 14.01.2002 12:11:35 . info
vlákno-filtr vlákno-strom
Nabijecka s pevnym casem
Nemate nekdo zapojeni nebo tip na nabijecku mensich rozmeru, vhodnou do zasteveni do pristroje, u ktere se zada cas nabijeni a ona automaticky nastavi nabijeci proud. Napr. 16hod-80mA, 8Hod-160mA, 4hod-320mA, 2hod-700mA. Nabijeci proud max 1A pro NiCd a NiMH 8 a 4 clanky 1.2V. Reseni externi nabijeckou, ktere pouzivam v teto chvili, je velice ztratove (ne zhediska ucinnosti, ale z fin. hlediska-lidi je kradou).

Pošta
vito . 11.01.2002 18:23:01 . . www . info
Re: Nabíječka AQC_4
AKO: Težko s ní někdo bude mít nějaké zkušenosti, když výrobce na svých www uvádí, že se teprve připravuje.

Pošta
Coro . 11.01.2002 14:48:03 . . www . info
Re: Nabíječka AQC_4
Predpokladám že technika nabíjania sa od AQC03 nelíši, a nabíja to 8x110 sanyo úplne bez problému, čas do 25 minut podľa stavu (moje ležali 2 roky v poličke, čas sa pri ďalších cykloch skracoval), zostanú studené a nabité. Max prúd cca 1,6A ale postupne znižovaný.
Inak skúšal som ich nechať nabité 3 týždne, a vybitá kapacita 90mAH oproti 105mAh hneď po nabití, prúdom 700mA je podľa mňa OK. Skladované vybbité.

|
© 2010 Ludvík Novotný