reklama
|
IV . 18.09.2020 10:45:24 . . info
vlákno-filtr
Smlouva na pronájem modelářského letiště
Řeším smlouvu na pronájem plochy pro provozování modelářského letiště. Prosím o radu. Je někde k dohledání právní klička, která by odpovědnost za škody způsobené provozem modelu přesouvala na provozovatele modelu a ne na nájemce ani na pronajímatele. Musí se řešit následnou smlouvou mezi nájemcem plochy a provozovatelem modelu?

dzordzik . 18.09.2020 13:25:31 . . info
předchozí vlákno-filtr
Re: Smlouva na pronájem modelářského letiště
IV (18.09.2020 10:45:24):
Chtěl bch vidět, jak se ti někdo z modelářů přizná že na ploše něco podělal nebo poškodil a jak bys to z něj pak případně vymáhal ... Obávám se, že ať vymyslíš jakoukoli smlouvu, nakonec to shoří na dokazování kdo za to může, ale rád bych se pletl. Někde jsem kdysi viděl smlouvu na užívání velkého letiště, kde nějaké takové články o odpovědnosti pilotů co na něm létají byly ...

M.C.L. . 19.09.2020 08:21:50 . . www . info
předchozí vlákno-filtr
dzordzik (18.09.2020 13:25:31): Já bych to tak tragicky předem nevnímal. Nicméně je spíš otázkou pro právníky, zda se můžeme jednostranným prohlášením zbavit odpovědnosti. Uvedu možná příklad, který je jistě mimo, ale napoví.... Určitě jste si v čekárně, nebo hospodě všimli nápisu: "Za odložené věci neručíme" a když Vám pak ukradnou na daném místě třeba kabát, tak Vám ho stejně zaplatí (žaloba, soud...). Jak je to na letišti samozřejmě netuším, to je opravdu otázka pro právníky ale jen dobře napsaná smlouva, se kterou byl uživatel prokazatelně seznámen, má šanci na úspěch u soudu. Jinak bych to s lidmi tak špatně neviděl, znám naopak spoustu kluků, kteří se ke své chybě přiznají a ponesou odpovědnost za způsobenou škodu (nejlépe, když jsou pojištěni) ... smajl

dzordzik . 19.09.2020 13:52:15 . . info
předchozí vlákno-filtr
M.C.L. (19.09.2020 08:21:50):
Já jich také pár znám, ale že by jich bylo hodně, to říci nemohu. Jinak máš recht. Pokud někdo něco takového chce řešit, tak jedině smlouvou od právníka. Otázka pak ale je, jestli takovou smlouvu bude někdo z modelářů ochoten podepsat smajl

lapa . 19.09.2020 14:46:29 . . info
předchozí vlákno-filtr
dzordzik (19.09.2020 13:52:15):
... Otázka pak ale je, jestli takovou smlouvu bude někdo z modelářů ochoten podepsat

A bude ochoten ten provozovatel letiste toho modelare nechat litat?
Kazda mince ma dve strany - nelze mit jen prava (trebas litat).

fedor . 19.09.2020 17:33:36 . . www . info
předchozí vlákno-filtr
lapa (19.09.2020 14:46:29): Věším se za posledního. Náš klub má v nájmu pozemek asi 5 hektarů na okraji Velké Prahy. Pokud jde o odpovědnost, všichni lítající členové musí mít vlastní pojištění. Problém podle mne není ve formulacích nájemní smlouvy, ale že provoz modelářského letiště má vliv na hluk a mnoho dalších věcí. My jsme museli dosáhnout změnu územního plánu (způsob využití pozemku, vynětí ze zemědělského půdního fondu). Byly postavené nějaké stříšky atd,, ty se musely legalizovat (dodatečné povolení dočasné stavby). To nám platí do 06/2021, teď probíhá jednání o prodloužení. Jedná se tedy o souhlas státních orgánů (hygiena, hasiči, atd). Je to v záplavovém území, z toho vyplýbá jednání s Povodím a Povodňový plán atd.Není to legrace, ta první legalizace trvala asi 3 roky, teď to prodloužení bude rychlejší, ale to koronablbnutí to značně komplikuje. Takže není problém to, že někomu s modelem rozbiju okno nebo nabourám auto (na to musí mít každý člen vlastní pojistku), ale že ruším hlukem, ruším sousedy atd. Takže začátkem jednání by měl být územní plán a stavební úřad, ti si vyžádají závazná stanoviska různých institucí (u nás asi 15) a na základě toho vznikne povolení a změna územního plánu.

IV . 19.09.2020 21:03:27 . . info
předchozí vlákno-filtr
fedor (19.09.2020 17:33:36): Děkuji vám za informace. Naše nová plocha je uprostřed polí a jedná se o škodu na okolních porostech. Myslel jsem, že již tuto otázku řešilo více nájemců a chtěl jsem opisovat.

Fifa . 19.09.2020 21:40:43 . . info
předchozí vlákno-filtr
IV (19.09.2020 21:03:27): nějak mi není jasné proč by za způsobenou škodu na nějakých porostech měl odpovídat nájemce, nebo nájemník sousedního pozemku.

Kaczka . 20.09.2020 01:17:05 . . www . info
předchozí vlákno-filtr
IV (19.09.2020 21:03:27): Myslím že to je jednoduché. Pokud budeš provozovatel letiště, vytvoř nějaký provozní řád, kde budou určené podmínky, za jakých mohou ostatní létat. Ideální je vyvěsit tento řád na ploše.
V řádu bude napsáno něco ve smyslu, že každý provozovatel modelu na tomto letišti odpovídá za škody jím způsobené. Jinak si ale myslím, že za škodu je zodpovědný ten kdo ji způsobí a ne ten kdo provozuje letiště.

M.C.L. . 20.09.2020 09:19:07 . . www . info
předchozí vlákno-filtr
Kaczka (20.09.2020 01:17:05): Jako krásný, jak píšeš a určitě to má logiku a souhlasím s tím smajl, ale..... bohužel praxe (a věř, že se mi nelíbí!) je ta, že když opravdu dojde k průseru (spadne model, modelář odhodí vajgl a pořádně nezašlápne, začne hořet, způsobí to v okolí škodu, která bude veliká....) a začne se vyšetřovat, případně bude soud, protože škoda, kterou ten druhý bude po modelářovi vyžadovat, bude fakt vysoká, tak soudce začne zkoumat, jestli byl s pravidly "prokazatelně seznámen" a věř, že když vylepíš tento řád na ploše, tak to soudce neuzná, modelář, který by měl platit, pak bude tvrdit, že si cedule nevšiml a na problém je zaděláno. Nerad bych teď předjímal, jak by tento teoretický případ mohl dopadnout..... Prosím lidská logika a etika a právo jsou někdy na míle vzdálené!!! A když k tomu připočtu tzv. "okresní" právo, tak se nedivím, že lidi občas láteří na nespravedlnost...... Proto doporučuji toho právníka.... smajl Nicméně taky je cesta to nějak logicky sepsat, vyvěsit a na 99% se snad nic špatného nestane....

fedor . 20.09.2020 17:26:00 . . www . info
předchozí vlákno-filtr
M.C.L. (20.09.2020 09:19:07): Tady se míchají 2 věci : Odpovědnost za škodu a podmínky smlouvy pro užívání modelářského letiště. Pokud jde o lítání mimo nějaké akce, měl by mít každý uzavřenou smlouvu s pojišťovnou. Lze si vybrat váhu modelů a výši škody. Já to mám nejmenší - váhu do 7 kg a škodu do 1 milionu. S modelem 25 kg lze nabourat kamion plný elektroniky a vyrobit škodu 50 milionů. Jak jsem slyšel, v Německu 1. otázka při vyšetřování je : Kolik to vážilo a zda na tuto váhu byla uzavřená pojistka. Pokud jde o tu smlouvu a její schválení institucemi, záleží na konkrétní situaci. V našem případu to paní, které se modeláři nelíbiili, hnala to až k ombudsmanovi do Brna. Reakce zástupce ombudsmana byla ne na náš klub, ale na instituce (hygiena, hasiči, stavební úřad atd, že "nekonali" tedy že nám to nezatrhli, nebo že nevyvolali jednání. Tím byl dán postup - územní plán, hygiena, atd atd. Ve vašem případu to nemusí vyžadovat třeba žádné řízení. Rozhodně se jedná o 2 věci : 1. řešení odpovědnosti za škody, 2. názor stavebního úřadu. Možná, že nebudou chtít vůbec nic, možná bude stačit třeba hluková studie. Když se pořádala nějaká akce (modelářský letecký den), bylo to pojištěné zvlášť a mám dojem (já to neprojednával), že to schvaloval Úřad městské části a že do toho mluvil i Úřad pro civilní letectví.

M.C.L. . 21.09.2020 09:32:18 . . www . info
předchozí vlákno-filtr
fedor (20.09.2020 17:26:00): Díky za doplnění či upřesnění!! Je prostě vidět, že to vůbec není jednoduché a neřeší to jen nějaká cedule u vchodu.... (byť je taky potřebná a vůbec to tím nezlehčuji!) smajl

|
© 2010 Ludvík Novotný