reklama

Zase ty nešťastné krystaly!

25.01.2005, zd, Komentáře (6)

Diskuse o krystalech, která se rozpoutala v elektronice, pořád dokazuje, že v pravidlech použití krystalů není pořád jasno. Nestačil ani můj ani kolbišův předcházející článek (Základní pojmy z RC světa, Jaký krystal do mé FM RC soupravy?) Proto se k tématu vracím shrnutím jednoduchých pravidel:

 

1. Typy a výrobci krystalů

Obvykle se vedou spory o tom, zda krystal originál, nebo náhradu z Hradce, a který z nich je kvalitnější. To je zcela zcestná myšlenka, oba budou kvalitní. Ovšem není krystal jako krystal. Proto jednoznačně doporučuji podívat se na: http://www.krystaly.cz/modely/modely.htm Tam je vše jasné. Na detailech jednotlivých krystalů snad i úplný trotl pochopí, že stejný kanál neznamená stejný krystal, protože každý výrobce má jinak navržené oscilátory a krystaly se liší (harmonickou na které kmitá, kapacitou, odporem). Do každého zařízení musí jít odpovídající krystal a kdo to mixuje je vůl.

 

2. Použití krystalů

Z hlediska povolovacích podmínek má být ve vysílači originál. V přijímači být nemusí, ale musí tam být ta správná verze krystalu pro daný přijímač (na typu vysílače vůbec nezáleží!!!).

 

3. Značení krystalů

Originál krystaly mají nálepku s popisem TX/RX, single/dual, kmitočet, kanál. Ze spoda mají izolační podložku, která zabraňuje zkratu konektoru přes pouzdro krystalu.

Hradec krystaly mají potisk, který říká typ výrobce zařízení, pro které je krystal určen, TX/RX, single/dual, kmitočet, kanál. Podložku nemají a velmi, velmi doporučuji ji doplnit.

Kódy popisů lze najít na: http://www.kolmanl.info/index.php?show=KRYSTALY

 

                       Obecně:

 

Pokud tomu nerozumím, zásadně použiji originál krystal nebo krystal doporučený výrobcem!

 

Pokud tomu rozumím, můžu do přijímače použít správně vybraný hradec krystal. Bez prověření nikdy nedám na rady prodejců vnucujících "náhradní řešení". Nikdy neznám jejich úroveň a pohnutky.

 

Nedbám-li těchto pravidel, jsem zdrojem potenciálního nebezpečí a průserů. Jako takový si zasloužím být modelářskou obcí opovrhován, popliván, vyloučen a být pronásledován patřičnými úřady!

 

P.S. Omlouvám se za poněkud příkrý tón tohoto článku, ale všichni si musíme uvědomit, že přísloví "Pokud nejde o život jde o ..." tu neplatí. Ono v tomto případě totiž o život jde!

© 2010 Ludvík Novotný