reklama

Sbach 342 2,2m elektro - výroba formy na trup

28.10.2010, JIO, Komentáře (0)

Pokračování předchozího postupu. Autor Miloš Zavadil (na diskuzi zami). ...

zami: Tak dnes ráno došlo k vyloupnutí formy na trup. Šlo to až překvapivě hladce, takže si dovolím dát sem pár fotek z průběhu výroby.

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

Mám velkou radost, že se to povedlo, tak ještě pár fotek....

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

Jendo: precízna práca 
po nanesení poslednej vrstvy gelkatu(za čerstva) to zavločkuješ(vločky alebo drvená rohož) alebo to potom prebrúsiš aby sa ti chytila dalšia vrstva "masívu" formy(tkanina, rohož) ?
... aspoň my sme to tak kedysi dávno robili

lv: nápoveda

náhled

warhawk: Mohu se zeptat, jakým způsobem je zafixováno kopyto k dělící rovině ?

zami: Uprostřed čelní přepážky je bukový kolík o průměru 20mm a jeho vyčnívající část je seříznuta na polovinu. V kýlovce jsou zašroubovány dva vruty. O kolík a vruty se kopyto opírá o dělící rovinu. Zbytek drží ta hmota co utěsňuje spáru mezi kopytem s dělící rovinou.

11marty11: Chci se zaptat jak jsi vyndal kopyto - vzadu jsi ho nadzvedl a vyšoupl směrem dozadu?

zami: Jen jsem to vzadu zvedl a vytáhl směrem nahoru.

Klingon: Tak to jsem necekal, ze tak "zamkly" cumak pujde udelat a vyndat v celku. Kdyz jsem kouknul na fotku predku trupu natrenou formovakem jako jeden dil, tak mi normalne prebehl mraz po zadech, ze jsi zapomel na tu pomocnou delicku

zami: Však jsem taky hodně dlouho zvažoval zda ano či ne. Pak jsem zvolil že ne ale raději jsem neosadil pevné středící kolíky aby s tím případně šlo trochu šoupnout dopředu. Při rozlupování jsem byl dost nervozní. Ale jak jsem sundal první polovinu, věděl jsem, že mám vyhráno.......
Taky jsem měl v záloze variantu, že pokud to nepůjde, dodatečně ten díl odříznu a dodělám spojovací roviny.
Taky jsem se zveřejněním fotek čekal až jak to dopadne....

Klingon: Nojo, on ten "limecek" okolo kabiny je nizky a dost sikmy, takze dovoli potrebne nakloneni trupu.
Jako stredici koliky jsou super 8mm brouseny trny (strojari prominou, nevim jak se to presne jmenuje) , naseparujes je a zaformujes spolecne s kopytem a pak je vytuknes ven. Z delicky ti pri laminovani nic nekouka, takze se dobre orezava-cisti, vystrci se az pred zaviranim formy treba i 2cm, pokud je potreba presny vedeni pri sesazovani nebo az po zavreni formy, pokud je potreba zavirat s presazenim.

Acid: patrne to bude kaleny valcovy kolik 
http://www.boltkv.cz/component/virtuemart/?category_id=358&page=shop.browse&limit= ...

zami:

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

NESTOR: Měl bych dotaz k výrobě formy-jak velké množství černé formonací pryskyřice,zejména na první vrstvu nícháš najednou,resp.kolik dávek musíš na jednu polovinu namíchat,ajak zabráníš aby se ti netvořili mikrobublinky.Moje zkušenost s touto pryskyřicí je taková že se brzy zahřeje a při rozníchání další dávky a následné aplikaci se někdy značí napojení.Pryskyřice je dosti rychlá -nepoužíváš nějaký tužidlo,které umožní delší dobu zpracování?Jaké má pro úplnost pryskyřice a tužidlo označení-dík Bambula.

lv: http://www.havel-composites.com/shop/24-Gelcoaty-redidla-a-tuzidla-do-gelcoatu/393-Epoxido ...
http://www.havel-composites.com/shop/23-Tuzidla-MGS/738-Tuzidlo-F-250-MGS.html?pls=30

NESTOR: Takže označení je jasný.a ještě praktická zkušenost.

Petman: Kolega ten gelcoat po promíchánína chvíli připojí na vakuovku, tvrdí, že to ty bublinky vytáhne a až pak nanáší.

NESTOR: Jestli je to ten černej gk tak teda musí strašně fofrovat, protože ve vakuovce nějakej čas stratí,adalší bublinky může udělat při natírání.Ono jde taky o to jakou plochu natírá.Ale když mu to funguje tak proč ne.

zami: Takže jak psal Laco. F 200 a tužidlo F 250. Míchám celé množství na jednu vrstvu. U tohoto případu to bylo na jednu dávku 400g.
No, po namíchání je to fofr. smajl Musí to být co nejdříve rozetřené na kopytu. A pořád míchat.
Co se týče bublinek, snažím se dávat co nejmenší vrstvu, aby mohly dobře ven, a potom to ještě ofouknu horkovzduškou.

NESTOR: Takže jsi mně předběhl dík,ale musí to bejt staršnej fofr.Dělal jsem s tím někoilk forem,ale raději jsem přešel na zelenou formovačku BIRESIN a je to nesrovnatelně lepší práce a potvrdili mi to i profesionální lamínátníci.

zami: Taky jsem si všiml, že většinou mají formy zelené. Ale toto mám už dlouho odzkoušené je to nejlevnější varianta od Havla. Taky má výhodu, že se dá dobře přeleštit. Samozřejmě netvrdím, že je to nejlepší materiál.
Kde ten zelený kupuješ ? Asi ale bude dražší.
Taky jsem se díval, že ti francouzi co dělají F3A Axial první vrstvu gelcoatu při výrobě formy stříkají. To by se mi taky moc líbilo.

NESTOR: Je to firma www.tooling.cz,a je v Brně,Mám dojem že to cenově je stejné.Myslím že ji dokonce mají ve dvou vyskozitách, čili ta rídší by se mohla dát stříknout,ale to se jich chce zeptat.Já jsem měl tu hustší.a na zkoušku jsem ji poředil nitrem a stříkl,a taky to zatvrdlo,ale na kopyto sem si to nedovolil, protože sem se bál že ni to nitro rozežere separátor-jenom vosk-a bylo by to na majzl a kladivo,což už jsem taky zažil.Jinak tvoje počínání s obdivem sleduji a smekám před tebou.

zami: Dík, mrknu se na to. V Brně jsem každou chvíli, tak by mi to vyhovovalo.
I když s Havlem jsem maximálně spokojen. Objednám a do dvou dnů to mám doma.
S tím" majzlem a kladivem" mám samozřejmě taky své zkušenosti. Většinou se mi to přihodilo právě při změně nějakého materiálu nebo technologie. Není dobré měnit osvědčené postupy..

DjGas: Jo já ho používal taky,jde lépe opravovat a zalešťovat.....ale z osobní zkušenosti je daleko měkčí a rychleji se odštípně hrana......měli jsme z tohoto epoxy cca 50 forem....a také má mnohem zranitelnější povrch, jinak s s tou firmou máš pravdu...ale stejně už v r.2000 jsme pomalu přešli na "černý"

zami: To popisuješ ten "zelený"?

DjGas: jj zelený.....

zami: Toto by se mi líbilo....... to nanášení gelcoatu stříkáním... Myslím, že to gelcoat je. Ale jaký přesně to nevím. Je to ale francouz, ( jmenuje se myslím nějak jako Lennier nebo podobně), co vyrábí F3A Axial.

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

NESTOR: Ale když teť koukám na tu,otevřenou formu,tak jestli se ještě do nějaký pustím tak jedině gk STŘÍKAT.

zami: Tak na tom bychom se shodli. No jo, ale který.......???

vasa: hojně používaný formovák při výrobě forem v mém okolí je od Skolila zelený SW18 a tužidlo HY5159, doba zpracovatelnosti a práce sním je v pohodě. Lze použít i tužidlo HY2404 ale to už je rychlé, vhodný na malé formy. http://www.skolil.cz/sekce1/gelcoats.htm
Taky ho používám a jiný zatím nechci, lze brousit a leštit. První vrstva se dává tenoučká a po zavadnutí druhá silnější. V povrchu problém s bublinkami není.
Ale to stříkání by mě taky lákalo

zami: Takže tímto končím toto vlákno. Následovat bude výroba trupu.

náhled náhled náhled náhled náhled náhled
© 2010 Ludvík Novotný