reklama

Sbach 342 2,2m elektro - výroba trupu

10.11.2010, JIO, Komentáře (0)

Pokračování předchozího postupu. Autor Miloš Zavadil (na diskuzi zami). ...

zami: Takže, jak jsem psal, nové vlákno o výrobě trupu.
Úvodní snímky bych asi nazval "první sklizeň".......

náhled náhled

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

náhled

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

NESTOR: Zajímá mne ten separátor - je to PVA od FREKOTE? ?
Jakou stříkáš barvu-nemyslím odstín, ale složení.

zami: Ne, ne, je to Frekote 770.
http://www.havel-composites.com/shop/30-Separatory/2234-Frekote-separator-770-NC.html?pls= ...
Vytvoří sice dost mastný povrch ale je to stoprocentní. Ještě mě nezklamal.
Akorát při stříkání nejde použít samolepící maskovačka nebo páska.

Jo a barva je dvousložkový acryl ( na auta). Je to poprvé, co jsem stříkal do formy a tak tam mám ještě rezervy. Ale dopadlo to jakž takž.

Klingon: Radost strikat cernou barvu do cerny formy, ze ?  Na maskovani ve formach je dobra elektrikarska paska. Jen ji to chce sundat okamzite po nastiku.
S rozprasovanim vody opatrne, vlhkost pri laminovani by nemela presahnout 60%. Epoxy saje vodu a neni to potom optimalne vytvrzeny, je vic videt rastr tkaniny na povrchu vyrobku a pevnost lepenych spoju je mensi. Orientacne se to da poznat tak, ze pokud se na rozetrenym epoxydu udela matny povlak, tak uz je to 55% a vice.

zami: S tou černou máš pravdu...... Laminuji v jiné místnosti, než stříkám, takže vlhkost není problém. Při použití Frekote 770 není možné lepící pásku použít. Je to mastné jaxviňa...

Kopec: Barva se nechává úplně zaschnout?

zami: Ne, nechávám ji jen zavadnout tak, aby nelepila.

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

RC modely: Na šestém obrázku píšeš, že po zavadnutí položíš první vrstvu tkaniny. Možná jsem nešikovný, ale do částečně zavadlého povrchu se dá položit tkanina dost obtížně. Možná by stálo za to tento bod více specifikovat, protože pokud někdo položí tkaninu i do mírně lepivého povrchu, nepodaří se mu ji rozprostřít kvalitně.
Jinak velmi záslužná práce.

zami: Souhlasím, je to obtížné, ale jde to. Musí se pokládat na povrch postupně se současným vypínáním a přihlazováním (používám suchý štětec.).
Ano, specifikoval bych to jako částečně zavadlá vrstva s lepivým povrchem.
Jedině takto jsem schopen tkaninu položit i do menších poloměrů tak aby mezi barvou a první vrstvou tkaniny nevznikly bubliny.

joba: Jedině takto jsem schopen tkaninu položit i do menších poloměrů tak aby nezi barvou a první vrstvou tkaniny nevznikly bubliny.Skúšal si tú tkaninu dávať na 45°.Nevýhoda že to musíš nadpájať ,nevýde na celú dlžku .Do menších a zložitejších foriem sa dá ukladať bez problémov aj so 110g

zami: O tomto také vím. Ale bohužel to nevychází jak píšeš. A nastavovat to nechci.

blembondo: Jen si dovolím malou poznámku.Na zakrývání volných ploch při stříkání je lepší použít balící papír.Např. papír na balení květin.Folie má tu nectnost že při strhávání se od ní barva odlupuje a jako naschvál to padá kam nemá a zvyšuje to prašnost.U papíru se to nestane.

zami: To vím. Tady ale dochází k odstraňování folie ještě ve stavu, kdy je barva jen naschlá, čili dostatečně pružná a neodlupuje se.

Kopec: Miloši asi si to ani neuvědomuješ, ale spoustě lidí to pomáhá a nebo alespon inspiruje. Není mnoho lidí co toto dokáže "samodomo" a jsi snad jediný co si ještě přidělává práci a dokumentuje postupy i s komentářemi.

zami:

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

unudle: Co to je Coremat a proč se tam dává?

zami: Je to tzv. mezivrstva. Vlastně základ sendvičové konstrukce. Prováže vrchní a spodní vrstvu skelného laminátu a významným způsobem to celé zpevní za minimálního nárůstu hmotnosti. Používá se Herex, Airex, polystyrén, balza, většinou tloušťky 1 až 3mm.

11marty11: Chci se jen zeptat co tě vede k tak železobetonové konstrukci - musí to vyjít i dost těžké. Na trup dlouhý 220cm (turb.model) používáme tkaninu 50g + herex 1.5 + 100g a je to pevné ažaž. Na exponované místa přidávám na 50ku ještě pruh 80ky. Ale je pravda,že coremat neznám. Neber to jako kritiku, jen mě to zajímá

zami: Já bohužel zase neznám Herex. (Přiznám se, že se mi zdá pro moje potřeby moc drahý. Třeba zrovna v tom je ten fígl.
Nejlehčí trupy co dělám jsou na RCA (Eira) ve skladbě 2x 110 + Coremat 1mm + 1x 110. Přiznám se, že slabší (lehčí) už si to netroufnu. V trupu nejsou, kromě přepážek na uchycení baterí a podvozku, žádné další výztuhy. Ten trup na RCA váží (bez kabiny 530g. To je podle mě velice slušné. (Tedy aspoň podle toho, jak mi vychází celková hmotnost modelu).
Tento trup jsem dělal raději trochu bytelnější (bude to polomaketa) a bez kabiny má hmotnost 1040g. Momentálně nedokážu posoudit zda je to moc ale s pevností jsem spokojen.
Netvrdím , že je to ideální, ale volil jsem skladbu podle mých předchozích skušeností. Takto velký trup jsem dělal poprvé.
Tu 50ku máš na povrchu nebo uvnitř?

11marty11: Ta 50ka je zvenku. Dříve jsem zvrnku používal 80ku, ale ta je dost řídká a časem byla proti světlu vidět. Je pravda, že já tam nějaké přepážky mám (polopřepážky - držák turbíny, nádrží a předního podvozku). Jinak trup při délce 220cm vážil 950g

náhled

zami: Parádní éro.  Parádní hmotnost. Kdysi jsem zkoušel jen jednu vrstvu 110 zvenku a už se mi objevovala struktura toho Corematu.
Myslím, že ten hmotnostní rozdíl je celkem přiměřený.
V budoucnu plánuji ten trup použít i na čistou akrobacii (náznaky 3D) a tam budu chtít určitě na hmotnosti ještě něco stáhnout. Takže dík za inspiraci.

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

Tibor62: Pri vakuovaní ti pekne prilieha vakuovacie vrece (pytel). Z akého je materiálu?

zami: Je to obyčejný polyetylénový (igelitový) "rukáv" z Bau, Hau, Obi, Maxu nebo zahradnických potřeb. Akorát je potřeba si ohlídat aby to při měření a balení nepropíchali. (Velice rádi po tom šlapou).
Také je důležité to dobře utěsnit. Požívám silikonový tmel a kvalitní lepící pásku.

Klingon: Proc CHS1200 ?

zami: Lépe se mi to s tím dělá. Nemusím čekat na zavadnutí. Je po vytvrzení takový "houževnatější".

Amper: houzevnatejsi je jine slovo pro gumovejsi/pruznejsi a tudiz to pak nepraska ve spoji ?

zami: I tak by se to dalo napsat.

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

FaF:  Miloši, ta pumpa při vakuování jede celou dobu tvrdnutí nebo má podtlak.spínač? Jak dlouho to musí být v pytli? Čím reguluješ vakuum? S vakuem jsem zatím nepracoval, promiň tolik otázek

zami: Ta pumpa jede celou dobu, než to dostatečně natuhne. U trupu to bylo cca tři hodiny. U menších věcí je při ofukování teplým vzduchem čas kratší, někdy stačí i hodinka. Z pytle to vyndávám druhý den.
Lepší by byl samozřejmě podtlakový spínač a zásobník vakua. Ale tímto způsobem už to dělám pár let a zatím mi to vyhovuje.
Vakuum nereguluji. Jde to natvrdo. Ona se vždycky nějaká ta netěsnost najde, kterou to trošku přisává. A když ne tak nevadí, to není polystyrénové křídlo. Zde se nemůže nic zdeformovat.
A klidně se ptej. smajl Aspoň mám pocit, že se občas na ty moje obrázky někdo podívá.

Acid: to spojovani teda provadis po uplnem vytvrzeni obou polovin trupu?

zami: Ano.

logout: cim pumpuješ?

Acid: predpokladam ze to je stale stejna pumpa kterou Zami postoval pri jedne z predchozich staveb. Konkretni obrazky s popisem te pumpy bohuzel nemuzu najit.

náhled

logout: Ja len, že keď som robil ten regulátor, tak by to zvládol aj chladničkáč. Tuším PTI písal, že na laminát treba -900mBar (na balzu stačí cca -200mBar)). To by šlo a ani by to nemuselo ísť v kuse (čo by pre ten chladničkáč nebolo moc OK). Budem musieť dopísať ten článok.

Acid: -900mbar je uz na utesneni dost narocne, pokud se to nepovede, tak stejne pojede stale..
Nicmene, zatim to celkem preziva (s pridavnym 12cm ventilatorem)

zami:

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

náhled náhled náhled náhled náhled náhled

švíco: Fešák! Můžu se zeptat, jak budeš docilovat shodného odstínu barvy na nosných plochách? Jestli jsem dobře četl, tak to bude PS + dýha. Potaženo folií? Ten odstín oranžové odpovídá nějakému katalogovému Oracoveru nebo budeš ještě tu folii stříkat?

zami: To je jednoduché. Nejprve jsem koupil folii. (Oracover). Jelikož se vyrábí pouze dva odstíny oranžové, vybral jsem tu, co se nejvíce přibližuje (ne úplně) originálu. Pak jsem si zjistil odstín folie podle RAL a nechal namíchat barvu. Snad to bude stejné.

Takže tímto končím toto vlákno. Založím nové na výrobu nosných ploch ale protože to už je ohraná klasika, fotky budou jen občas.

náhled náhled náhled

Badan: sleduju, obdivuju, ale dělat bych to roooozhodně nechtěl

unudle: Díky za pro mně přínosný a tematicky vyčerpávající seriálek

© 2010 Ludvík Novotný