reklama

Mojehobby.cz - verze 2.0

Tak tu máme po delší době novou, druhou verzi internetových stránek Mojehobby.cz. Stránky jsou oproti původní podobě v mnoha směrech přelomové, nejde v žádném případě jen o výměnu kabátu. Jediné co zůstalo je diskuzní fórum (ono tu také vlastně ani nic jiného nebylo) a i to se dočkalo drobných změn. Důvodů proč jsem se rozhodl naprogramovat další verzi tohoto webu bylo hned několik, z toho tři byly celkem zásadní.

Za prvé jsem chtěl rozšířit záběr tohoto webu a původní návrh stránek mi toto v podstatě znemožňoval. Návrh z roku 2002 byl totiž postaven čistě pro potřeby diskuzního fóra a přidávání dalších sekcí do webu by způsobilo totální chaos v ovládání jako celku. Takže, co tu vlastně přibylo. Kromě různých drobností které asi nemá smysl popisovat, ale na které často narazíte, jsou tu zejména zcela nové magazín a inzeráty. O tom co bude obsahem magazínu napíšu ještě samostatný článek, v tuto chvilí nastíním účel sekce inzeráty. Tato část webu Mojehobby je i není náhradou za stávající fórum Bazar které jsem zrušil neboť není určena pouze pro bazarový způsob prodeje, ale pro nákup a prodej jakéhokoli staršího či nového zboží, případně nabídku či poptávku služeb z modelářského oboru. Máte možnost pomocí připraveného formuláře daleko lépe popsat své zboží (např. vkládat až tři obrázky), hodnotit inzerující, vyhledávat v inzerátech atd. Bližší informace nalezente v podmínkách inzerce, případně v nápovědě k ní.

Druhým důvodem proč tu vidíte tuto novou podobu webu je jeho komercializace. Ano, ano je to tak. Provoz tohoto webu už mě stál nemálo (mraky) času i finančních protředků a rozhodl jsem se, že se pokusím alespoň na jeho provoz nějak vydělat, snad mi to nebudete mít za zlé. Zprovoznil jsem systém na správu reklamních kampaní, nastavil jsem celkem přijatelné ceny v co možná nejjednodušším ceníku reklamy, umožnil jsem za přijatelnou cenu i komerční inzerci v sekci inzeráty. Nevím jestli se něco ujme, ale ta možnost tu prostě v předchozí verzi chyběla a to je chyba. Dále bych chtěl také prostřednictvím tohoto webu předvést své možnosti a schopnosti jako autora www aplikací a samozřejmě  nabídnout své služby případným zájemcům o návrh, výrobu či optimalizaci www prezentací.

Posledním, poměrně zásadním důvodem změny byla revize kódu stránek. Návštěvnost tohoto webu stoupá o desítky procent ročně a programový kód potřeboval optimalizovat tak, aby nedocházelo k výpadkům kvůli přetížení serveru. Z tohoto důvodu jsem musel například zrušit v diskuzi stromový výpis příspěvků který zatěžoval server skutečně hodně. Vím, že některé z uživatelů to nepotěší, ale nedalo se vskutku nic jiného dělat. Náhradou za to budiž alespoň možnost zobrazení pouze jednoho konkrétního tématu diskuze, ovšem bez té stromové struktury.

Jsem v tuto chvíli prací na novém webu Mojehobby.cz značně vyčerpán a spouštím ho i s vědomím, že ještě není úplně hotový (na rozdíl ode mne). Za pár dnů však odjíždím na dovolenou a nechtěl jsem odkládat spuštění webu až po návratu z ní. Během těch pár dnů do odjezdu se také budu snažit vychytat případné funkční chyby které mi jistě rádi budete sdělovat do diskuzního fóra připomínky k těmto stránkám. A za to vám všem předem děkuji.

Ivan Latečka aka Puntik

© 2010 Ludvík Novotný